Kategorie Produktów

Nasze Produkty

Zegar

@Partner merytoryczny@

 

 

Pogoda

Dołącz do nas na Facebooku

Reklama


Home ^Porady>Artykuły^
Porady>Artykuły
Rewelacyjne ciasto truskawkowo-rabarbarowe... PDF Drukuj Email
Wpisany przez @MaRkO@   
czwartek, 03 czerwca 2010 14:33

Rewelacyjne ciasto truskawkowo-rabarbarowe.......

Przygotowanie: kilka chwil

Pieczenie: 40 minut

Składniki na 8 porcji


? 25 dag mąki ziemniaczanej
? 15 dag margaryny
? 15 dag cukru pudru
? 3 żółtka
? 1 całe jajko
? proszek do pieczenia
? esencja śmietankowa
? truskawki, rabarbar


Etapy przygotowania

1. utrzeć margarynę, dodać żółtka i cukier, dalej miksować
2. dodać mąkę z proszkiem i esencję
3. do foremki. na to duuużo truskawek i pokrojonego rabarbaru
4. piec jakies 40 minut, obsypać cukrem pudrem
5. kroić ciepłe!!!!!!
6.

oraz zjeść (nieuchronnie co najmniej 2 kawałki:))))) CZYLI TO CO GARFIELDY LUBIĄ NAJBARDZIEJ

SmAczNeGo......

 
Wiosenna surówka z młodej kapusty... PDF Drukuj Email
Wpisany przez @MaRkO@   
środa, 28 kwietnia 2010 14:05

Przygotowanie: 15 min.

Oczekiwanie: 10 min.

Trudność: bardzo łatwa

Image and video hosting by TinyPic

Składnik

- 1 główka młodej kapusty
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1 pęczek koperku
- 1 pęczek dymki
- olej z pestek winogron
-

sól, pieprz, cukier

 

Etapy przygotowania



1. Z kapusty usunąć głąb i poszatkować ją niezbyt drobno.
2. Pietruszkę, koperek i dymkę posiekać. Dodać do kapusty.
3. Wszystko posolić, oprószyć pieprzem, posłodzić do smaku. Lekko przemieszać i odstawić na kilka minut żeby warzywa puściły sok.
4. Dodać odrobinę oleju (jeżeli ktoś woli może zastąpić go majonezem). Wymieszać. W razie potrzeby jeszcze doprawić. Smacznego.
 
Dymka na ziemniaku... PDF Drukuj Email
Wpisany przez @MaRkO@   
niedziela, 25 kwietnia 2010 13:07
Ziemniaki zapiekane.....
Przygotowanie: 1 godz
Trudność: średnio

Image and video hosting by TinyPic

Składniki na 6 porcji


- 8 dużych ziemniaków
- 15 dag żółtego sera
- 8 dag twarożku ziołowego
- 5 dag wędzonego boczku
- 4 średnie pomidory
- 1 cebula
- 1 żółtko
- 3 duże dymki
- 1/2 pęczka tymianku
- 2 łyżki oleju
- 3 łyżki soli grubo mielonej

Etapy przygotowania

1. Ziemniaki umyć, osuszyć i przekroic na pół. Blachę natrzec olejem i posypac solą. Połówki ziemniaków ułożyć na blasze stroną przeciętą do dołu. Nagrzac mocno piekarnik, wstawić blachę, piec ziemniaki 25 minut w temp. 200 stopni C.
2. Pomidory starannie umyć, oczyścić i podzielić na ćwiartki, usunąć pestki. Miąższ pokroić w kostkę. Cebulę obrać i drobno posiekać.
3. Cebulę i pomidory wymieszać z twarogiem, żółtkiem oraz tymiankiem. Dymki oczyścić, umyć, pokroić w cienki krążki. Plasterki boczku podzielić na połówki. Żółty ser pokroić w plastry.
4.

Połowę ziemniaków posmarować masą twarogową, pozostałe obłożyć dymką , żółtym serem i boczkiem. Całość zapiekać w tej samej temperaturze jeszcze ok 10 min.

Xaroli.

 

 

 
Kuchnia włoska..... PDF Drukuj Email
Wpisany przez @MaRkO@   
sobota, 17 kwietnia 2010 19:02

Jeżeli uważasz, że Włochy to tylko makaron i pizza, to w tym artykule pokażę, że to prosta, pyszna i wspaniała kuchnia dla każdego.

Image and video hosting by TinyPic

Kuchnia włoska zasłynęła prostotą i smakowitością potraw. Jest bardzo bogatą i zróżnicowaną kuchnią. W zależności od regionu Włoch może się bardzo różnić. W kuchni włoskiej bardzo ważną rolę odgrywają potrawy mączne oraz owoce morza. Południowa kuchnia włoska jest uznawana za bardzo delikatną i łatwostrawną, a zarazem zdrową dlatego też nazywana jest dietą śródziemnomorską. Dominują w niej owoce morza, ryby morskie i słodkowodne, duża ilość i różnorodność warzyw i owoców (zwłaszcza cytrusowe- pomarańcze, ananasy, cytryny, limony, grapefruty, brzoskwinie) do potraw używana jest prawie wyłącznie oliwa.

Północ kraju to raczej potrawy przyrządzane na maśle. Dominują tu potrawy mięsne, rybne, a także warzywa i owoce takie jak wiśnie, jabłka, gruszki, śliwki, morele. Wśród warzyw niepodzielnie króluje pomidor. Jest on używany w kuchni włoskiej we wszystkich postaciach: cały, w postaci przecieru, pasty, soku, a nawet dżemu. Jest suszony, marynowany, solony, kiszony oraz grilowany i wędzony. Innymi warzywami popularnymi są dynie, bakłażany, por,  brokuły, cykoria, papryki, karczochy, ogórki, szparagi, jarmuż, kapary.
Włosi - podobnie jak Francuzi - czynią z jedzenia wielką sztukę. Sztuka w ich wykonaniu bardziej skupia się na łatwości wykonania i doborze składników, a niżeli na wyrafinowanych technikach czy specyficznych i trudno dostępnych składnikach. Włosi są bardzo "radosnym" i pogodnym narodem. Często wpadają do siebie bez zapowiedzi i tu szczególnie przydaje się łatwość przygotowanie jakiejś smakowitej przekąski czy dania. Ich jedzenie jest naprawdę proste, co nie znaczy że niesmaczne - wręcz przeciwnie.

Dzień z życia Włocha

Dzień rozpoczyna się od śniadania około 8.00-9.00, tu standardowo, cappucino lub kawa z dużą ilością mleka oraz słodki rogalik z czekoladą lub dżemem. Włosi uwielbiają słodkości na dzień dobry. Drugie śniadanie, czyli odpowiednik "lunchu" jest około godziny 12.00-14.00. Ten posiłek jest już bardzo bogaty. Składa się z dania mięsnego, dania mącznego i owoców. Ostatni z posiłków czyli obiad, ma miejsce w godzinach 17.00-19.00 i jest najważniejszym posiłkiem-ucztą dnia. Na początek przystawki (antipasti) zarówno gorące jak i zimne, następnie I-danie to danie mączne np. makaron (la pasta), lub zupa (minestra). II-danie to danie główne, najczęściej mięsne jak np. stek z grilla, eskalopki cielęce, wołowina duszona w winie itp. Posiłek wieńczy deser, często bardzo wyrafinowany jak np. tiramisu, cassatta, sabayone lub panna cotta. Tradycyjnie do każdego posiłku podawany jest napój. Do przystawek aperitif - campari, do dań głównych wspaniałe wina czerwone barolo (męskie) i barbaresco (żeńskie) lub słynną wódkę grappa. Zaś do deserów, likier amaretto, kawę cappucino lub espresso. Włosi kochają sery. Odziedziczyli to po francuzach. Sery z regionów Włoch są przeznaczone bardziej jako dodatek-przyprawa do dania, a niżeli danie główne. Istnieją wyjątki jak np. twaróg mascarpone, ser provolone o owocowym aromacie, ser stracchino czy słynny gorgondzola. Z Włoch pochodzi najsłynniejszy ser do makaronu -parmezan (Parmiggiano Regianno), do pizzy - mozzarella, do sałatek Grana Padano.

Charakterystyczne potrawy i składniki

Wśród składników wykorzystywanych w kuchni włoskiej warto wymienić takie jak oliwa z oliwek "extra vergine", słynne białe trufle z Piemontu, bogactwo owoców morza (w tym krewetki, homary, langusty, małże, raki) oraz bardzo poszukiwany i ceniony ocet balsamiczny - aceto di balsamico. Proces jego produkcji jest bardziej skomplikowany niż najlepszego wina. De facto jest to fermentacja alkoholowa z winorośli przerwana w odpowiednim czasie, po którym dodawane są szczepy bakterii octowych i dalej fermentuje w kadziach. Na końcu rozlewany jest do ciemnych drewnianych baryłek i składowany co najmniej rok lub dwa w chłodnych i ciemnych pieczarach. Im starszy ocet tym smaczniejszy. Co roku przelewa się go z beczki do innej beczki ale wykonanej z innego gatunku drzewa.

Z potraw najsłynniejsze są oczywiście makarony. Jest ich niezliczona ilość (podobno około 300), przybierają najrozmaitsze formy i kształty, kolory a nawet różnorodne składniki dodatkowe - zioła, przyprawy. Najbardziej znanymi są: spaghetti(nitki), canelloni (duże i grube rurki), bucatini (rurki), fussili (świderki), lasagne (płaty), tortelini (małe krążki nadziewane mięsem), penne (grube rurki ze skośnymi końcami), tagliatelle (długie wstążki), ravioli (małe kwadratowe kluseczki nadziewane).

Innymi charakterystycznymi potrawami są: polenta - potrawa z mąki kukurydzianej zapieczona z serem, gnocchi - ziemniaczane kluski, risotto na wiele sposobów, minestrone - najsłynniejsza zupa warzywna, lasagna i przysmak wielu narodów - czyli pizza. Z mięs, słynne jest ossobuco czyli gicz cielęca, wieprzowina - speck- z warzywami oraz bryzole po piemoncku. Bardzo charakterystycznym sosem włoskim jest sos pesto - w oryginale przyrządzany z orzechów sosnowych zwanych piniole z dodatkiem oliwy z oliwek, bazylii, sera pecorino i parmezanu.

Ziółka i aromaty

Najsłynniejszą przyprawą w tejże kuchni jest bazylia. Jest ona składnikiem bardzo dużej ilości potraw, zarówno tych z makaronu, mięsa ryb jak i sosów. Innymi charakterystycznymi przyprawami są: mięta, melisa, lebiodka czyli oregano, cząber i ogórecznik.

Włoskie alkohole

Oprócz win wymienionych wyżej czyli czerwonego barolo i barbaresco, włosi posiadają całą gamę innych również znakomitych win i wódek niczym nie ustępujących francuskim odpowiednikom. Do najbardziej znanych win należą : chinati (czerwone), słodkie likierowe marsala, carlo rossi (taka sama nazwa jak kalifornijskiego), barber'a, napolo. Oprócz win Włosi produkują najlepsze wermuty m.in. martini rosso, martini bianco, cora i cinzano. Najsłynniejszą wódką jest grappa - rozsławiona na cały świat.

Spostrzeżenia

Prawdziwa włoska kuchnia jest najlepsza w samych Włoszech, a w Polsce tylko w specjalistycznych restauracjach z potrawami tej kuchni. Pizza podawana w większości polskich pizzerii, to ciasto obłożone wszystkim co tylko się ma pod ręką, oblane soczyście sosem na majonezie lub oleju, nawet nie na oliwie.

Tak naprawdę pizza włoska to większość ciasta - jest to placek z neapolu z dodatkiem warzyw i przypraw, skropione sosem z ziół, octu i oliwy z oliwek.

Większość ludzi - Włochów nazywa makaroniarzami, są to ludzie którzy chyba niedokładnie znają bogactwo tej kuchni, a jedyne co znają to właśnie makaron. Tak naprawdę można pozazdrościć im narodowej pogody ducha, radości którą emanują na co dzień do siebie i kuchni rzecz jasna, prostej ale bardzo zadziwiającej.

Rady

Przygotowując potrawę włoską powinniśmy zapamiętać kilka prostych zasad. Makaron gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem oleju, a po ugotowaniu przelewamy zimną wodą (jeżeli chcemy go dłużej przechowywać) lub od razu mieszamy z sosem i podajemy na stół. Włosi podczas przyrządzania warzyw nie używają wcale ani grama mąki, ani wody. Ich zdaniem warzywa mają w sobie tyle soku że jest im to niepotrzebne. Tak więc warzywa przygotowujemy krótko i bez wody. Mogą być lekko twardawe.

Do warzyw nie używa się żadnej innej przyprawy jak sól. Zamiast innych przypraw można użyć sera parmezan, trufli, grzybków marynowanych lub świeżej zieleniny - kopru, szczypioru i pietruszki. Garnek w którym mają się gotować warzywa przed przystąpieniem do obróbki cieplnej należy natrzeć boki garnka ząbkiem czosnku.

Makaron możemy przyrządzić sami i nadać mu dowolny wymyślony kształt, a także kolor i smak. Kolor czerwony uzyskamy dodając przecier pomidorowy lub paprykowy i odrobinę słodkiej papryki, zielony miksując szpinak i dodając z siekaną bazylią do ciasta, słonecznie żółty uzyskamy gdy dodamy szafran namoczony w odrobinie ciepłej wody z sokiem z cebulki.

Ciekawostki

Dla Włocha makaron spaghetti z sosem bolońskim to zupełnie inna potrawa niż makaron fussili z tym samym sosem!
Prawdziwą ohydą dla Włochów jest makaron podany na słodko (dla nas jest to normalne), a najobrzydliwsze są makarony z owocami i czekoladą.

Think

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 7

Panel Logowania



Ankieta

Jakie Produkty Polecacie ze Zdrowe-Życie?
 

Użytkownicy Online

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Kalendarz

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga

Reklama