Kategorie Produktów

Nasze Produkty

56.00 zł


202.00 zł


90.00 zł


84.00 zł


78.00 zł


Zegar

@Partner merytoryczny@

 

 

Pogoda

Dołącz do nas na Facebooku

Reklama


Home ^Zdrowie>Dieta^
ZdRoWie>DiETa
Infekcje grzybicze w przewodzie pokarmowym PDF Drukuj Email
wtorek, 25 maja 2010 16:36
Infekcje grzybicze stanowią niemal 8 proc. przyczyn zakażeń szpitalnych, niebezpiecznych zwłaszcza na oddziałach intensywnej opieki medycznej, gdzie w znacznym odsetku przypadków (w 67-83 proc.) kończą się śmiercią.

Wśród czynników sprzyjających kolonizacji grzybiczej wymieniane są: starszy wiek pacjenta, złe odżywienie, cukrzyca, steroidoterapia, leczenie immunosupresyjne, urazy, oparzenia, zabiegi operacyjne, odżywianie pozajelitowe, zakładanie cewników do naczyń krwionośnych i do pęcherza moczowego, leczenie H2-blokerami oraz stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum. Do tej pory nieznany jest wpływ niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) - drugiego, obok Helicobacter pylori, niezależnego czynnika odpowiedzialnego za wrzody żołądka - na zakażenie grzybami, zwłaszcza górnego odcinka przewodu pokarmowego. "Problem z grzybicą polega przede wszystkim na tym, że na etapie kolonizacji infekcja grzybicza przebiega zwykle bezobjawowo. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy (biegunka, wzdęcia czy zaburzenia perystaltyki), są na tyle niecharakterystyczne, że nie zawsze wiązane są z infekcją grzybiczą. Dlatego u wszystkich ciężko chorych wykonujemy rutynowo także posiewy treści pobieranej z przewodu pokarmowego" - mówi dr Marek Pertkiewicz, kierownik Oddziału Klinicznego Żywienia i Chirurgii SPSK im. W. Orłowskiego w Warszawie.
Grzybice przewodu pokarmowego rozwijają się najczęściej w następstwie zmian prawidłowej flory bakteryjnej u chorych, którzy są leczeni antybiotykami. Jest to problem często przeoczany, a bywa bardzo niebezpieczny w skutkach. "W niektórych warunkach może dojść do przedostania się mykotoksyn przez ścianę jelita i doprowadzić do grzybicy ogólnoustrojowej, czyli bardzo ciężkiego schorzenia wymagającego agresywnego leczenia. Może też dojść do inwazyjnej grzybicy oczu, dramatycznego schorzenia, które przebiega bardzo gwałtownie. Szanse na wyleczenie takiego pacjenta są bardzo małe. U części z tych osób potrzebna jest wtedy doraźna operacja okulistyczna" - wyjaśnia doc. M. Pertkiewicz.
Do rozprzestrzeniania się grzybów może dojść, gdy w przewodzie pokarmowym jest ich zbyt dużo i jednocześnie są "sprzyjające warunki", np. odczyn zapalny na powierzchni przewodu pokarmowego, uszkodzenie błony śluzowej w przebiegu chemio- lub radioterapii, niedrożność porażenna lub przewlekła niedrożność u chorych z zespołem ślepej pętli.
Najczęstszą drogą wnikania grzybów z przewodu pokarmowego do ustroju człowieka jest wtórne zakażenie dróg moczowych lub dróg rodnych. Ale grzyby mogą przedostać się do ustroju także z górnego odcinka przewodu pokarmowego i z jamy ustnej. Bytują w okolicach, które są trudno dostępne do codziennej pielęgnacji podczas mycia zębów, a jeśli chory ma braki w uzębieniu, niedostatecznie dba o higienę lub gdy jest to chory leżący - warunki do ich namnażania są doskonałe.
"Dotychczas zwracaliśmy uwagę głównie na infekcje bakteryjne. O tym, że grzyby są dla nas niebezpieczne dowiedzieliśmy się znacznie później, nie mamy więc wypracowanych metod walki z nimi - mówi doc. M. Pertkiewicz. - Oczywiście, dysponujemy lekami, które pomagają zwalczyć niebezpieczeństwo, ale zazwyczaj są one równie niebezpieczne dla samego pacjenta - bo taki jest ich charakter. Jeżeli mają zabić grzyby, to często uszkadzają także nasze narządy, ponieważ nam genetycznie bliżej do grzybów niż do bakterii".
Stwierdzenie obecności grzybów powinno skłonić każdego lekarza do bardzo poważnego, indywidualnego podejścia do chorego. Tylko właściwy dobór terapii daje gwarancję wyleczenia. W okresie kolonizacji grzybiczej przewodu pokarmowego najczęściej stosujemy leki niewchłaniające się z przewodu pokarmowego, np. nystatynę i amfoterycynę B oraz probiotyki. Leczenie skojarzone dobierane jest w zależności od rodzaju wyhodowanych w posiewie grzybów i ich sprawdzonej laboratoryjnie, a czasem tylko prawdopodobnej wrażliwości. Leczenie jest długotrwałe; konieczne jest monitorowanie mikrobiologiczne i modyfikacje postępowania zależne od uzyskanych wyników.

Puls Medycyny.

W zakażeniu grzybami nie są wskazane produkty:

  • mąka pszenna i produkty z niej wytwarzane (w tym również chleb)
  • cukier pod każdą postacią
  • ziemniaki
  • cukier i wszystkie inne słodycze i ciasta
  • makarony
  • kawa
  • alkohol pod jakąkolwiek postacią
  • ketchup
  • musztarda
  • ocet
  • majonez
  • marynaty wszelkiego rodzaju
  • biały ryż
  • dżemy i soki owocowe
  • miód
  • mleko i jego przetwory za wyjątkiem jogurtu naturalnego( bez owoców)
  • mięso wieprzowe i jego przetwory, oraz wszelkiego typu podroby
  • ryby wędzone
  • przyprawy do potraw zawierające glutaminian sodu (Vegeta, Kucharek itp.)
  • produkty o wysokim IG
  • owoce (oprócz cytryn i kwaśnych grejpfrutów)  produkty fermentowane (sery pleśniowe, surowa kiszona kapusta i ogórki, tofu)
  • hamburgery
  • chleb graham z pszennej mąki
  • krakersy
  • masło orzechowe
  • margaryny i wyroby " masłopodobne"
 
Przewodnik po witaminach.... PDF Drukuj Email
Wpisany przez @MaRkO@   
środa, 12 maja 2010 23:32

Czym są?
To substancje niezbędne do podtrzymania funkcji fizjologicznych organizmu. Ponieważ nasz organizm nie wytwarza witamin sam, muszą być one dostarczone z pokarmem ? wówczas gdy obawiamy się ich niedoboru lub liczymy się ze zwiększonym zapotrzebowaniem organizmu.

Co jest  ich podstawowym źródłem?
Nasza dieta! I można ją tak zaplanować, by było w niej wszystko, czego potrzebuje organizm. Ale czasem sama dieta nie wystarcza ? wielu z nas pali papierosy i/lub żyje w zanieczyszczonym środowisku, a to sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które uważane są za sprawców wielu chorób.

Skąd wiadomo, która wita­mina jest mi potrzebna?
Niedobór najłatwiej określić na podstawie objawów, a więc w dużym uproszczeniu: jeśli u dziecka nie zarasta ciemiączko i kości są miękkie ? za mało jest witaminy D3, jeśli komuś krwawią dziąsła, pojawiają się wybroczyny i pękają drobne naczynia krwionośne ? ma niedobór witaminy C, anemia oznacza brak żelaza i witamin z grupy B (patrz też ramka ?Od A do PP?). Wtedy rzeczywiście trzeba sięgnąć po konkretną witaminę, ale w przypadku takiej monoterapii łatwo przekroczyć dopuszczalną dawkę, więc powinna odbywać się pod kontrolą lekarza.

Jakie są zagrożenia związane z nieuzasadnionym przyjmowaniem witamin?
Jest ich mnóstwo. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) są groźne, bo kumulują się w tkance tłuszczowej i wątrobie. Na szczęście witamina K jest dość rzadka w żywności i preparatach witaminowych, a poza tym obecna w jelitach flora bakteryjna dość skutecznie nie dopuszcza do powstania jej nadmiaru. Witamina D3 może już jednak spowodować w nadmiarze nieodwracalne szkody: zwapnienie wątroby i nerek, wtórną krzywicę.

Przed nadmiernym spożyciem witaminy A warto szczególnie przestrzec młode kobiety, gdyż krzykliwy marketing promuje ją jako najdoskonalszy środek na piękną skórę, a jej nadmiar (dopuszczalna dawka dziennego spożycia wynosi maksimum 5 tys. jednostek) jest bardzo niekorzystny dla płodu. Po dermatologicznej lub okulistycznej kuracji witaminą A (wtedy dawki sięgają 15?30 tys. jednostek) kobieta powinna pół roku odczekać, by zajść w ciążę.

Co niszczy witaminy?
Możesz zjeść tonę warzyw i owoców, wykupić wszystkie witaminy z apteki ? a twój trud pójdzie na marne, jeśli nie zadbasz o zdrowy styl życia. Oto, co niszczy witaminy i sole mineralne w organizmie:
1 Kofeina ? 3 filiżanki kawy, 0,5 litra coca-coli lub pepsi, 1 litr herbaty likwidują 50 proc. witaminy B1.
2 Nikotyna ? paczka papierosów blokuje wchłanianie 30 proc. witaminy C.
3 Stres ? przyspiesza spalanie witaminy C.
4 Pot ? tracimy z nim sód, magnez, potas, wapń.
5 Parzenie ? straty witaminy C do 15?20 proc.

Czy przyjmowanie multi­witamin jest bezpieczniejsze niż pojedynczych witamin?
Jeśli nie ma szczególnych wska­zań związanych z niedoborem ­pojedynczej witaminy, to przyj­mując multiwitaminę trudniej przekroczyć dopuszczalne dawki. Zwłaszcza korzystne są preparaty będące połączeniem witamin i minerałów (np. z cynkiem, ­żelazem, miedzią), ponieważ wzajemnie się uzupełniają w układach enzymatycznych komórek i stymulują swoje działanie.

Jakie są reguły przyjmowania preparatów multiwitaminowych?
1 Zdecyduj się na jeden preparat i nie zmieniaj go co kilka dni.
2 Stosuj go przez 1?2 miesiące, po czym zrób przerwę na 4 tygodnie, by organizm mógł się oczyścić.
3 Nie przyjmuj preparatu na pusty żołądek, bo nie przyniesie to żadnego efektu.
4 Multiwitaminę łykaj podczas ­najobfitszego posiłku (zwykle jedną tabletkę dziennie), dzięki temu będzie mogła się dobrze wchłonąć.
5 Pamiętaj, że działanie preparatu witaminowego można zaobserwować dopiero po 2 miesiącach ? witaminy to nie antybiotyk, po którym gorączka spada w ciągu dwu dni.

Polityka

 
Suplementy diety: z czym to się je.... PDF Drukuj Email
Wpisany przez @MaRkO@   
środa, 12 maja 2010 22:23

Paliwo dla organizmu

Zasada ograniczonego zaufania, która powinna obowiązywać szczególnie na rynku farmaceutyków, wciąż nie może się przebić do naszej świadomości. Finezyjne techniki marketingowe okazują się dużo bardziej skuteczne od zdrowego rozsądku, choć sugerowanie leczniczych właściwości suplementów w ulotkach informacyjnych, na etykietach bądź w reklamie jest niezgodne z przepisami. Mimo to pożądana nieufność topnieje wobec wiary w pseudoantyrakowe minerały albo wspomniane specyfiki, dzięki którym można ?w tydzień stracić bez diety kilkanaście kilogramów?.

Image and video hosting by TinyPic

Suplementy zdołały już uwikłać naukę w niejeden spór, nie tylko o wartości lecznicze (czy odżywcze?) kozłka lekarskiego. Wciąż nie ma zgody między uczonymi, czy mikroelementy i witaminy są tak bezcennym paliwem dla organizmu, jak sugerują to ich reklamy. W ostatnim czasie ukazało się niemal tyle samo wyników badań wskazujących na ich przydatność, co podważających tę rolę; zwłaszcza jeśli ktoś bez anemii lub innych niedoborów wywołanych rozstrojem zdrowia chce je przyjmować w postaci tabletek, a nie naturalnych produktów spożywczych, np. owoców czy warzyw. W sierpniu 2006 r. w naukowym czasopiśmie ?Annals of Internal Medicine? ukazało się oświadczenie amerykańskich badaczy z Narodowego Instytutu Zdrowia w Bethesdzie, jednoznacznie kwestionujące leczniczy wpływ syntetycznych witamin A i E oraz beta-karotenu u osób zdrowych (jedyne korzyści, jakich doszukali się uczeni, przynosi suplementacja witaminy D i wapnia u kobiet po menopauzie oraz niektórych przeciwutleniaczy w zapobieganiu utracie wzroku).

No i czy niedobory witamin uzupełniać preparatami, co do których farmaceuci mają uzasadnione podejrzenia, że nie zostały w ogóle przebadane? ? Mam zaufanie do suplementów znanych marek, które na rynku są już od dawna ? mówi mgr farmacji Ewa Wietrak. ? W nowościach panuje tak olbrzymi chaos, że większość aptekarzy nie może być pewna, co sprzedaje.

Bo co wynika dla farmaceutów i pacjentów z takich ?informacji? na opakowaniach: czosnek niedźwiedzi, Himal Power ? siła mężczyzny, Slim Mints, Gracja? Pozostaje wierzyć, że kupujący nie będą się przy zakupach sugerować samą reklamą ani ceną, lecz zdrowym rozsądkiem.  ?

Polityka

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 6

Panel Logowania



Ankieta

Jakie Produkty Polecacie ze Zdrowe-Życie?
 

Użytkownicy Online

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość 

Kalendarz

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga

Reklama