Kategorie Produktów

Nasze Produkty

78.00 zł


112.00 zł


62.00 zł


56.00 zł


78.00 zł


Zegar

@Partner merytoryczny@

 

 

Pogoda

Dołącz do nas na Facebooku

Reklama


Home
Co paznokcie mówią o zdrowiu..... PDF Drukuj Email
Wpisany przez @MaRkO@   
środa, 12 maja 2010 19:12
Krąży wiele mitów na temat paznokci. Jakie zmiany w ich wyglądzie rzeczywiście są sygnałem choroby, a co nie powinno budzić niepokoju?
  • Kruche, pękające ? to niedobór żelaza i oznaka anemii.

PRAWDA! Z reguły winna bywa dieta. Anemia rozwija się, nawet jeśli z pozoru dobrze się odżywiasz: jesz warzywa, owoce, ale kilka razy w tygodniu zdarzają ci się bezmięsne dni. Przyczyną są też obfite lub przedłużające się miesiączki. Zacznij od analiz krwi ? morfologii i poziomu żelaza. Gdy się okaże, że ci go brakuje, uzupełnisz je, zażywając odpowiednie preparaty. Przy wynikach w normie idź do lekarza, bo łamliwe paznokcie świadczą też o niedoczynności tarczycy.

Image and video hosting by TinyPic

  • Białe kropki na płytce ? to efekt braku cynku i wapnia.

FAŁSZ! Zwykle to skłonność do takich zmian (kwitnienie paznokci), a nie oznaka niedoboru pierwiastków. Nasila się ona po przebytej infekcji i miesiączce, gdy jesteś osłabiona i mniej odporna. Wtedy możesz, choć nie musisz, sięgnąć po preparaty z witaminami i minerałami.

  • Podłużne bruzdy ? to sygnał kłopotów ze zdrowiem.

PRAWDA! Jeśli nierówności na paznokciach masz od urodzenia, nie martw się ? zdrowe nie zawsze są gładkie. Ale gdy nagle powierzchnia jednego lub kilku zaczęła przypominać prążkowany sztruks, pójdź do lekarza. Powodem mogą być choroby: skóry lub reumatyczne (np. RZS).

  • Poprzeczne rowki ? to objaw chorób nerek i wątroby.

FAŁSZ! Najczęściej pojawiają się one, gdy podczas manikiuru nieumiejętnie wycinasz skórki, ale mogą być skutkiem przebytej infekcji. W jej trakcie organizm jest osłabiony i wtedy przez kilka dni płytka paznokciowa rośnie nieco cieńsza. Potem, gdy już jesteś zdrowa, wszystko wraca do normy, a poprzeczny rowek zostaje jako ślad po chorobie, ale wkrótce sam zniknie na dobre.

  • Plamy w różnych kolorach ? to symptom grzybicy.

PRAWDA! Są to i drobne punkty na końcu płytki, i niekiedy zmiany na całej powierzchni. Kolor przebarwień też bywa różny ? od białego po żółty i brąz.

Claudia

 
Zdrowie sposobem na sukces... PDF Drukuj Email
czwartek, 06 maja 2010 15:00

Kiedy zbliżają się wakacje i zmuszeni jesteśmy do zrzucenia ubrań niejednokrotnie stajemy w obliczu problemu z którym ciężko sobie poradzić. Osoby, które w okresie zimowym prowadziły nieaktywny tryb życia, a przy tym ponadto niezdrowo się odżywiały (częste jedzenie słodyczy, wyprawy do mcdonalds) ? z całą pewnością mają nadwagę. Aby zrzucić zbędne kilogramy konieczna jest odpowiednio ułożona dieta, która powinna opierać się na jedzeniu warzyw i owoców oraz piciu dużej ilości wody. Ćwiczenia fizyczne grają tutaj również niebagatelną, a wręcz ogromną rolę. Bez nich bowiem bardzo ciężko utrzymać smukłą sylwetkę i zdrowie przez cały rok. Aktywność fizyczna wydziela również endomorfinę tak zwany hormon szczęścia. Odpowiednie suplementy pomogą nam w znacznym stopniu utrzymanie prawidłowej wagi, w znacznym stopniu zmianie ulegnie również nasza siła. Pamiętajmy, że brak ćwiczeń to częste choroby. Nasze zdrowie zależy wyłącznie od nas i od tego, jak bardzo będziemy zaangażowani w poprawę naszej sylwetki, wagi. Pamiętajmy, że wystarczy tylko 20-30 minut nawet lekkich ćwiczeń każdego dnia, by zachować odpowiednią wagę.

Poprawiony: czwartek, 06 maja 2010 11:57
 
Zdrowie sposobem na sukces.... PDF Drukuj Email
wtorek, 04 maja 2010 12:00

Chyba nie ma wśród nas człowieka, który nie zdawałby sobie sprawy z tego, iż odpowiednie zdrowie jest gwarantem dobrego życia i radości wywoływanej przez najzwyklejsze przejawy pozytywnych zachowań. Zadbajmy o niej i o nasze życie ? chodźmy często na kontrolę. Takie zachowanie pozwoli nam wyeliminować ewentualne choroby, bądź je wykryć we wczesnym stadium i rozpocząć odpowiednie leczenie. Pamiętajmy ponadto, że dobre zdrowie to również odpowiednia waga, która w zależności od płci, wieku i wzrostu powinna wynosić średnio dla kobiet 55kg (165) oraz mężczyzn 75 (175cm wzrostu). Aby utrzymać odpowiednią wagę koniecznie musimy prowadzić aktywny tryb życia. Idealne do tego celu jest uprawianie licznych sportów takich jak bieganie czy pływanie. Suplement diety będzie świetnym rozwiązaniem podczas istotnych ćwiczeń fizycznych. Już 30m aktywnego wypoczynku dziennie sprawi, że nasze samopoczucie, zdrowie, kondycja i waga będą na świetnym poziomie. Pamiętajmy, ze odpowiednia dieta stanie się gwarancją naszego długotrwałego sukcesu, sukcesu, na który z całą pewnością czekaliśmy od dłuższego czasu.

Poprawiony: wtorek, 04 maja 2010 10:47
 
Zdrowie sposobem na sukces.... PDF Drukuj Email
piątek, 23 kwietnia 2010 20:24

Każdego roku przybywa coraz większa liczba osób, które mają znaczący problem z wagą. Czynników sprzyjających takiemu stanowi jest naprawdę wiele począwszy od nieprawidłowego odżywiania a skończywszy na braku aktywności fizycznej. Niezwykle prosto jest się za opuścić i sprawić, by nasze ciało z tygodnia na tydzień nabierało coraz gorszych kształtów i pokryte zostało grubą warstwą tłuszczu. Nie bądźmy bierni walczmy z tym i rozpocznijmy odchudzanie. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, iż proces ten jest jest prosty i wymaga dużego wysiłku włożonego w poprawę stanu swojego zdrowia. Istotne jest zdrowe odżywianie, odpowiednie suplementy oraz liczne witaminy które sprzyja procesowi odchudzania. Bardzo istotne jest by jeść wiele warzyw i potraw gotowanych. Pod żadnym pozorem nie jedzmy słodyczy. Niech nasz ostatni posiłek będzie o godzinie 19-20. Dbajmy o jak najczęstsze jedzenie niewielkich ilości posiłków. Pamiętajmy, że nasze zdrowie jest najważniejsze i to w jakim będziemy stanie, zależeć będzie tylko i wyłącznie od nas, nikogo innego.

 
12 pytań o zwolnienie lekarskie..... PDF Drukuj Email
wtorek, 20 kwietnia 2010 18:36

Każdy z nas ma prawo do nieobecności w pracy z powodu choroby ? oczywiście, o ile potwierdzi ją lekarz. Warto jednak wiedzieć, że ze zwolnieniem wiąże się pewien obowiązek: trzeba stosować się do zaleceń lekarza, tak aby jak najszybciej wrócić do formy i do? firmy.

1. Mam zwolnienie, ale nie jestem obłożnie chora. Czy mogę przychodzić do pracy?

Nie, ponieważ grozi to utratą prawa do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego. Zgodnie z kodeksem pracy wykonywanie pracy zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem powoduje utratę prawa do wynagrodzenia. Dotyczy to całego okresu tego zwolnienia.

Image and video hosting by TinyPic

2. Kiedy muszę zawiadomić szefa o chorobie?

W ciągu dwóch dni. Zgodnie z przepisami, wiadomość o przyczynie niedyspozycji i przewidywanym okresie jej trwania należy przekazać pracodawcy jak najszybciej, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Tylko wyjątkowe okoliczności usprawiedliwiają niedotrzymanie tego terminu, np. gdy pracownik jest obłożnie chory i nie ma bliskich, którzy mogliby o tym powiadomić. Jeśli regulamin pracy obowiązujący w firmie nie określa sposobu zawiadamiania o przyczynie nieobecności, o chorobie można powiadomić telefonicznie (osobiście lub za pośrednictwem innej osoby), e-mailem lub faksem.

3. Co grozi za późniejsze dostarczenie zwolnienia?

Zwolnienie należy dostarczyć w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Niedotrzymanie terminu może spowodować obniżenie zasiłku chorobowego o 25 proc. Trzeba wiedzieć, że liczone są nie tylko dni robocze, ale również soboty, niedziele oraz święta.

4. Kiedy za zwolnienie płaci ZUS, a kiedy pracodawca?

Przez pierwsze 33 dni choroby wynagrodzenie wypłaca pracodawca. Od 34. dnia wypłacany jest zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (pracownikom, którzy ukończyli 50 lat, pracodawca płaci wynagrodzenie za 14 dni choroby). Sumowane są wszystkie dni nieobecności w danym roku. Jeśli chorowałaś najpierw 14 dni, a potem 19, to wynagrodzenie chorobowe za oba okresy niezdolności do pracy wypłaci pracodawca. W przypadku kolejnej choroby dostaniesz zasiłek chorobowy z ZUS. Dla ciebie różnica jest niewielka. Za okres choroby otrzymujesz 80 proc. wynagrodzenia, a zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego przez 12 miesięcy poprzedzających chorobę. W razie pobytu w szpitalu wynagrodzenie i zasiłek wynoszą 70 proc. wynagrodzenia lub podstawy, a 100 proc., jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest choroba zawodowa, wypadek przy pracy, w drodze do niej albo podczas powrotu do domu i gdy choroba przypada w czasie ciąży.

5. Spodziewam się dziecka. Zwolnienie powinien wystawić mi lekarz rodzinny czy ginekolog?

Zarówno lekarz rodzinny, jak ginekolog lub lekarz innej specjalizacji może wystawić zwolnienie dla kobiety ciężarnej, pod warunkiem jednak, że stwierdzi chorobę lub zagrożenie poronienia. Sam fakt ?bycia w ciąży? do zwolnienia nie uprawnia.

6. Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecznie?

Zasadniczo zwolnienie wystawia się na okres od dnia badania pacjenta lub od dnia następnego. Jeśli jednak lekarz uzna, że bez wątpienia byłaś niezdolna do pracy także poprzedniego dnia, może wystawić zwolnienie obejmujące ten dzień (maksymalnie do 3 dni poprzedzających badanie). Jedynie lekarz psychiatra może wystawić wsteczne zwolnienie lekarskie na okres dłuższy niż 3 dni poprzedzające badanie. Dotyczy to pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

7. W jakim wypadku ZUS może skontrolować, czy naprawdę jestem chora?

ZUS może kontrolować osoby, którym sam wypłaca świadczenia chorobowe ? są one typowane za pomocą systemu komputerowego. Osoby, które pobierają wynagrodzenie chorobowe, mogą być kontrolowane na wniosek pracodawcy. Badanie kontrolne przeprowadza lekarz orzecznik. Może ono odbywać się w siedzibie ZUS lub w domu chorego. Jeżeli lekarz orzecznik stwierdzi, że dalsze zwolnienie jest bezzasadne, zdecyduje o jego skróceniu i wystawi zaświadczenie o zdolności do pracy. Jeśli natomiast się okaże, że ubezpieczony wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem (np. podejmował w tym czasie inną pracę), grozi mu utrata prawa do świadczenia chorobowego za cały okres niezdolności do pracy orzeczonej tym zwolnieniem. Warto wiedzieć, że ZUS najczęściej sprawdza zwolnienia z powodu schorzeń narządów ruchu, układu krążenia i oddechowego oraz na tle psychosomatycznym. Takie niedyspozycje są długotrwałe, a ZUS prowadzi rehabilitację, która może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

8. Od ośmiu tygodni jestem chora. Jak długo jeszcze pracodawca nie będzie mógł zwolnić mnie z pracy?

Okres ochronny przed wypowiedzeniem w razie niezdolności do pracy z powodu choroby jest ograniczony. Zależy od tego, jak długo jesteś zatrudniona u danego pracodawcy. Jeśli twój staż jest krótszy niż 6 miesięcy, okres ochronny wynosi 3 miesiące. W razie stażu dłuższego niż 6 miesięcy okres ochronny wynosi maksymalnie 272 dni, a przy zachorowaniu na gruźlicę 360 dni.

9. Czy po rozwiązaniu umowy o prace mogę być na zwolnieniu i otrzymywać zasiłek?

Jeśli zachorujesz w okresie wypowiedzenia, masz prawo do zasiłku. Dostaniesz go nawet wtedy, gdy rozchorujesz się już po rozwiązaniu umowy o pracę ? ale nie później niż 14 dni po ustaniu stosunku zatrudnienia (jeśli jest to choroba zakaźna, w ciągu 3 miesięcy) i gdy choroba trwa minimum 30 dni. Zasiłek chorobowy ZUS wypłaca nie dłużej niż 182 dni.

10. Dostałam zwolnienie, ale poszłam do pracy, żeby dokończyć ważne sprawy. Tego samego dnia pracodawca wręczył mi wypowiedzenie. Czy miał do tego prawo?

Jeśli pracownik jest faktycznie chory i niezdolność do pracy została stwierdzona przez lekarza, jest chroniony przed zwolnieniem. Jeżeli mimo zwolnienia pozostał w pracy, np. dlatego, że nie było nikogo, kto mógłby go zastąpić, lub musiał dokończyć ważne zadanie, pracodawca nie może go zwolnić. Jeśli jednak orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy w danym dniu roboczym zostało wydane po jego zakończeniu (np. wieczorem) i po wykonaniu przez pracownika ustalonej na ten dzień pracy, wtedy okres ochrony przed rozwiązaniem umowy rozpoczyna się dopiero od następnego dnia kalendarzowego.

11. Czy podczas choroby pracownika jego szef może obniżyć mu pensje?

Nie. Przepis wprowadzający zakaz wypowiadania umowy o pracę pracownikowi w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się bowiem odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy, które określone są w umowie. W związku z tym podczas nieobecności w pracy spowodowanej chorobą pracodawca nie może obniżyć pracownikowi pensji, zmienić wymiaru czasu pracy ani zakresu obowiązków.

12. Zgubiłam zwolnienie, co powinnam zrobić?

W tej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który je wystawił. Sporządzi on wypis z kopii zwolnienia, którą ma obowiązek przechowywać w dokumentacji. Wypis jest traktowany jak oryginał i może być podstawą do wypłaty zasiłku.

Claudia
Poprawiony: wtorek, 20 kwietnia 2010 18:42
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 następna > ostatnia >>

Strona 16 z 18

Panel Logowania



Ankieta

Jakie Produkty Polecacie ze Zdrowe-Życie?
 

Użytkownicy Online

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Kalendarz

trwa inicjalizacja, prosze czekac...dodatki na bloga

Reklama